Yatırım Komitesi

Yatırım komitesi, fonların yatırım yönetimi politikalarını, fonların amacı ve Senedi hükümleri doğrultusunda izlemekten sorumludur.

Yatırım komitesi, fonların yatırım yönetimi politikalarını, fonların amacı ve Senedi hükümleri doğrultusunda izlemekten sorumludur.

Yatırım komitesi, yatırım yönetimi fonksiyonlarını denetleme konusunda deneyime sahip dört (8) üyeden oluşmaktadır.

1967 yılında İstanbul'da doğdu, 1988 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu, 1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nde MBA eğitimini tamamladı.

2002-2005 yılları arasında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Uyuşmazlık Komitesi üyesi ve başkanı olarak görev yaptı. Türkiye Sermaye Piyasası Aracılık Kuruluşları Derneği tarafından temsilci olarak aday gösterildi ve 2005 yılında Sermaye Piyasası Kurulu'na Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı. 2011 yılında ikinci kez aday gösterildi ve Yönetim Kurulu tarafından başkan yardımcısı olarak atandı.

2017 yılına kadar Bizim Menkul Değerler ve Bizim Portföy Genel Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Şubat 2017'den beri Albaraka Portföy'ün Genel Müdürüdür.

1968 yılında Ankara'da doğan Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra London School of Economics'te yüksek lisans eğitimini tamamladı.

2004 yılından itibaren Albaraka Türk'te birçok pozisyonda çalıştı. 2013-2016 yılları arasında Borsa İstanbul'un yönetim kurulu üyeliğini yürütmüştür. Ekim 2016'dan bu yana Albaraka Türk'ün Genel Müdürü olarak görev yapan Utku, halen Bereket Portföy Kiralama Şirketi, Albaraka Portföy Yönetim Şirketi ve Albaraka Kültür Sanat ve Yayıncılık Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Katılım Emeklilik ve Yaşam Şirketi Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. İcra Komitesi, Kredi Komitesi üyesi ve BT Yönetişim Komitesi Başkanıdır.

2009 yılında Bizim Menkul Değerler'de çalışmaya başladığında hem araştırma hem de kurumsal finansman departmanlarında çalıştı. Bu süre zarfında birçok halka arz ve yeniden yapılanma projesinde yer alırken, araştırma kapsamında analiz portföyünde birçok farklı sektörden şirketi bünyesinde tuttu.

Ocak 2019'dan beri Albaraka Portföy Yönetimi'nde Girişim Sermayesi Fonlarından sorumludur. Bu görevin sorumluluğu, yeni yatırım fonlarının kurulması gibi konularda iş geliştirmeye devam etmenin yanı sıra yatırım portföylerinin oluşturulmasına katılmak ve daha sonra aktif yatırım yapılan işletmelerin yönetim ekiplerinde yer alarak operasyonel süreçlere katılmaktır.

1953 yılında Adana'da doğdu. 1974 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Finans Bölümü'nden mezun oldu.

İş hayatına Sabancı Holding bünyesindeki kuruluşlarda başladı. Özellikle tekstil sektöründe "Üretim Bütçesi, Planlama, Maliyetlendirme ve Proje Yönetimi" konularında çalıştı.

1981 yılında iki ortakla birlikte Sampaş A.Ş.'yi kurdu. Halen Sampaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Akıllı Şehirler Platformu Türkiye Direktörüdür.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

1979 yılında Adana'da doğdu. 2002 yılında Pensilvanya'daki Lehigh Üniversitesi'nde Bilgisayar Bilimleri'nden mezun olduktan sonra Sabancı Üniversitesi'nde MBA eğitimini tamamladı.

2003 yılında Sampaş Holding ailesine katılarak Üretim, Ar-Ge, Pazarlama ve İş Geliştirme departmanlarında birçok yenilikçi proje geliştirmiştir. Bu alanda Sampaş Holding'in uluslararası ödüller kazanmasına katkıda bulundu.

2007 yılından bu yana Sampaş Nanoteknoloji Ltd. Genel Müdürü, Sampaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ak Portföy Özel Sampaş Holding Gayrimenkul Yatırım Fonu Yatırım Komitesi görevlerinde bulunmaktadır.

Sorunuz mu var?

Size yardımcı olmak için buradayız. Bize bir e-posta gönderin veya +90 (216) 681 60 00 numaralı telefondan bizi arayın. Lütfen uzmanımıza başvurmaktan çekinmeyin.

Bize Ulaşın